Blog

Ambulantní centrum, lůžková oddělení, RTG a SONO, lékarna.
Nejen pro Prahu 3.

Gastroskopie – standardní a transnasální

Gastroskopie je endoskopické vyšetření jícnu, žaludku a dvanáctníku.

Je to běžné vyšetření, které s sebou nese jen malá rizika. Má velký přínos v diagnostice i léčbě mnoha nemocí.

Gastroskopii provádíme zejména k vyloučení vředové choroby žaludku či dvanáctníku a dále k vyloučení postižení jícnu, které může být způsobeno např. refluxem.

Gastroskopické vyšetření nám ale může sloužit i k ověření přítomnosti celiakie a dalších onemocnění horní části zažívacího traktu.

Prohlédnutí stěny jícnu a žaludku spolu s odběrem vzorků má význam pro diagnostiku rakoviny jícnu, rakoviny žaludku, achalázie jícnu, žaludečních vředů a mnoha dalších onemocnění těchto orgánů.

Endoskopicky lze léčit krvácení do jícnu a žaludku, ať už je jeho příčina jakákoliv.

Princip endoskopického vyšetření

Při klasické metodě pacientovi se do úst vsune tenká ohebná hadička endoskopu a opatrně se zavede do jícnu. Pak se zasunuje hlouběji, až se dostane do žaludku. Na konci hadice je drobná videokamera, která promítá obraz sliznice jícnu a žaludku na obrazovku, kde ji vidí lékař. Pomocí ovládacího aparátu lze konec endoskopu různě natáčet a tím si zobrazit celou dutinu žaludku.

Endoskop navíc umožňuje použití drobných klíštěk, kterými se dá bezbolestně odštípnout drobný vzorek sliznice (biopsie), který se zasílá k histologickému vyšetření.

Transnasální gastroskopie

Transnasální gastroskopie je  pacienty většinou lépe tolerovanou metodou. Princip vyšetření je v zavedení hadičky nosem.

Od klasické  metody se liší tím, že se obejde kořen jazyka a nedochází k problémům s dávením nebo říháním. Tím je pro pacienta  přijatelnější. Nevýhodou je nemožnost léčebných zákroků a velikost bioptických klíštek mnohdy limituje výtěžnost vyšetření.

Tak jako u klasické metody vyšetření, u transnasální gastroskopie vyšetření pacienta  probíhá vleže na boku. Do nosu jsou aplikovány kapky a zvlhčující gel a velkou výhodou je, že s lékařem můžete mluvit a odpovídat mu na otázky nebo se sám ptát.

Objednejte se do hepato-gastroenterologické ambulance Nemocnice sv. Kříže Žižkov přes online formulář.
Publikováno: 30. 8. 2023

Fotogalerie