Blog

Ambulantní centrum, lůžková oddělení, RTG a SONO, lékarna.
Nejen pro Prahu 3.

Onemocnění tlustého střeva: Crohnova nemoc, ulcerózní kolitida - příznaky, diagnostika, léčba

Mezi závažná onemocnění tlustého střeva a konečníku se řadí ulcerózní kolitida, Crohnova choroba, divertikulární nemoc a především karcinom tlustého střeva a konečníku.

Onemocnění tlustého střeva: Crohnova nemoc, ulcerózní kolitida

Zánět střev – enteritida a kolitida - má mnoho podob a mnoho příčin. Některé záněty jsou akutní povahy, některé jsou chronické a způsobené autoimunitní reakcí a vyléčit se nedají.

Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida patří mezi nespecifické střevní záněty. Mají určité společné rysy, ale liší se lokalizací, rozsahem a hloubkou postižení střevní sliznice.

Typy zánětu střev – diagnóza

Crohnova choroba je chronický „autoimunitní“ typ zánětu trávicí trubice. Postihuje  nejčastěji konec tenkého střeva, ale může se vyskytnout v celém průběhu trávicí trubice i na několika místech současně, typické je střídání postižených úseků se zdravou sliznicí.

Ulcerózní kolitida je chronický „autoimunitní“ typ zánětu trávicí trubice. Postihuje tlusté střevo. Klasicky nemoc postihuje nejprve konečník a poté postupuje na různě rozsáhlou část tlustého střeva.

„Obvykle se jedná o probíhající proces v delším časovém úseku, u kterého je typický střídavý průběh. Jakmile se objeví první příznaky, pak následuje období bez nich. A poté opět se příznaky objeví," vysvětluje MUDr. David Bauman, gastroenterolog ambulantního centra Nemocnice sv. Kříže Žižkov.

Příznaky se objevují ve věku 20 - 40 let, druhý vrchol, kdy se objevují první potíže je pak po 60-tém roce věku, případně později. Ženy onemocní touto chorobou častěji než muži. Pacienti s ulcerózní kolitidou mají bohužel zvýšené riziko vzniku rakoviny tlustého střeva.

Příznaky

Se střevními záněty se pojí příznaky spojené především s trávením, ale často, především u Crohnovy choroby,  se vyskytují i příznaky mimostřevní.
  • bolesti a křeče v břiše dlouhotrvajícího charakteru
  • změny  charakteru stolice v podobě  průjmu s krví i bez, hlenem či hnisem.
  • řitní píštěle
  • s narušeným střevním prostředím a zánětem souvisí také únava a slabost
  • úbytek hmotnosti, popřípadě dehydratace
  • záněty střev bývají někdy doprovázeny zvýšenou teplotou a horečkou
  • k mimostřevním  příznakům patří nejčastěji bolesti kloubů, kožní vyrážky, záněty oční duhovky (uveitida)
  • někdy je příznakem pouze zjištěná pozitivita testu na skryté (okultní) krvácení do stolice
Diagnostika

Diagnóza bývá stanovena na základě anamnézy,  laboratorního vyšetření krve a stolice, endoskopických (koloskopie, gastroskopie, enteroskopie) nebo zobrazovacích metod jako je  ultrazvuk, CT, magnetická rezonance nebo rentgenové vyšetření s kontrastní látkou.

Vyšetření stolice a koloskopie

Základem určení diagnózy je endoskopické vyšetření – koloskopie – s odběrem bioptických vzorků. Dále se provádí vyšetření stolice k vyloučení bakteriální, virové nebo parazitární infekce.
Pro úplnost se vyšetřuje krev, která může odhalit zvýšení zánětlivých parametrů jako CRP, leukocytóza (zvýšení počtu bílých krvinek), dále chudokrevnost nebo nedostatek minerálů a vitamínů.

Mezi zobrazovací metody k určení rozsahu, především u Crohnovy choroby, patří ultrazvuk, CT, magnetická rezonance nebo rentgen s využitím kontrastní látky.

Léčba

„Léčba nespecifických střevních zánětů  závisí na jejich fázi a aktivitě. Je vysoce individuální, nicméně standardizovaná dle guidelines,“ říká gastroenterolog MUDr. David Bauman.

Divertikulóza, divertikulitida

Divertikulóza je termín pro výskyt výchlipek stěny střeva. Divertikulitida je zánět vznikající ve výchlipce stěny tlustého či tenkého střeva - divertiklu. Divertikulóza sama o sobě se nemusí příliš projevovat. Člověk s divertikulózou si někdy stěžuje na častější zácpy a plynatost, které jsou spíše projevem nedostatečného příjmu tekutin, vlákniny a složením střevní mikroflory,  u většiny lidí jsou divertikly náhodným nálezem při koloskopii.

V případě mírných projevů zánětu může léčba probíhat i ambulantní formou, v případě horečky a bolestí břicha je nezbytné chirurgické vyšetření a léčba za hospitalizace, někdy je nutné i operační řešení.

Objednejte se do hepato-gastroenterologické ambulance Nemocnice sv. Kříže Žižkov přes online formulář.
Publikováno: 26. 8. 2023

Fotogalerie