Blog

Ambulantní centrum, lůžková oddělení, RTG a SONO, lékarna.
Nejen pro Prahu 3.

Zobrazovací metody - SONO (sonografické vyšetření) dutiny břišní

MUDr. Radomíra Hnutová je specializovanou lékařkou na zobrazovací metody jako je sonografické vyšetření, zkráceně SONO. 

Působí jak v Nemocnici sv. Kříže Žižkov v Praze 3, tak v IKEM. 

SONO je jedna ze základních zobrazovacích metod. Umí zjistit, jak to vypadá s játry, ledvinami, uzlinami, žlučníkem, močovým měchýřem - obecně v dutině břišní, v tříselné oblasti a krku.

K tomuto vyšetření je obvykle nutné doporučení. To kromě praktického lékaře napíše i internista, gastroenterolog či chirurg v ambulanci - záleží na potížích.

"Doporučuji každému jednou za rok navštívit SONO vyšetření. V rámci prevence toto vyšetření dokáže odhalit mnohé změny v břišní dutině a na základě toho se pak ošetřující lékař rozhodne případně pro další léčbu," říká lékařka MUDr. Radomíra Hnutová, která provádí SONO vyšetření i v Nemocnici sv. Kříže Žižkov.

"SONO vyšetření je bezbolestné, rychlé a pacient se ho nemusí jako zákroku obávat. Obvykle trvá 10 minut," říká MUDr. Radomíra Hnutová.

Podle specialistky ze SONO pracoviště v Nemocnici sv. Kříže Žižkov by si pacient měl u praktického či interního lékaře nechat vystavit doporučenku. 

"Určitě doporučuji absolvovat SONO vyšetření, a to pravidelně. Pacient před samotným vyšetřením by neměl jíst, měl by být na lačno. Obvykle se provádí v dopoledních hodinách," vysvětluje MUDr. Radomíra Hnutová.

Před SONO vyšetřením je vhodné navštívit interní ambulanci.

Objednejte se na sonografické vyšetření v Nemocnici sv. Kříže Žižkov přes online formulář.
Publikováno: 2. 9. 2023

Fotogalerie