Napsali o nás

Ambulantní centrum, lůžková oddělení, RTG a SONO, lékarna.
Nejen pro Prahu 3.

Centrum Prahy má církevní nemocnici s následnou i rehabilitační péčí

Článek na IDNES.cz a Lidovky.cz, 16.12.2020

Nemocnice sv. Kříže Žižkov přijímá nové pacienty. Lůžková část nabízí jednu z mála možností na následnou a dlouhodobou péči s rehabilitací v samém centru Prahy. Nemocnice v Kubelíkově ulici v blízkosti televizního vysílače, která patří katolické církvi, prochází modernizací.

Hlavním zaměřením následné péče v Nemocnici sv. Kříže Žižkov v Praze 3 je poskytování specializované zdravotní péče zaměřené především na doléčení po stadiu akutních stavů, ošetřovatelskou a rehabilitační péči o osoby trpícími dlouhotrvajícími chorobami. Do léčebného procesu jsou přijímáni pacienti, u kterých je nutná dlouhodobá rehabilitační nebo následná péče.

Rozvoj rehabilitace v následné péči

Jedná se zejména o pacienty po úrazech, operacích, cévních mozkových příhodách, pacienty demencí, se stavy zmatenosti, imobilní, inkontinentní, s nutností výživy enterální sondou i pacienty v terminálním stádiu onemocnění.

Doporučení k pobytu v léčebně musí být stvrzeno ošetřujícím lékařem v nemocnici po proběhlé hospitalizaci nebo praktickým lékařem, u kterého je pacient zaregistrován. Stačí se na personál nemocnice obrátit, s vyřízením žádosti pomůže.

„Plánujeme především posílení rehabilitace a nácviku denních činností pacientů tak, aby se mohli co možná nejdříve vracet k běžným činnostem a do svého domácího prostředí,“ říká ředitel Nemocnice sv. Kříže Žižkov Tomáš Krajník.

„Věnujeme se aktivnímu ošetřovatelství, zaměřenému nejen na fyzickou stránku člověka, ale i na jeho kognitivní funkce a plnění duchovních potřeb. Jsme nemocnicí provozovanou katolickou církví, mezi ošetřovatelským personálem máme i řádové sestry. Nemocnice má vlastní kapli.“

Dlouhodobá ošetřovatelská péče

Nemocnice sv. Kříže Žižkov provozuje i dlouhodobou intenzivní ošetřovatelskou péči (DIOP).

Oddělení poskytuje intenzivní ošetřovatelskou péči pacientům s poruchou vědomí a závažným, nejčastěji neurologickým postižením, jejichž stav již nevyžaduje umělou plicní ventilaci. Ale vyžaduje intenzivní dlouhodobou ošetřovatelskou péči o dýchací cesty.

DIOP poskytuje péči pacientům překládaným z akutní intenzivní péče s postupným přechodem do léčebny dlouhodobě nemocných či obdobného pracoviště. Oddělení má 10 lůžek.

Laboratoře a ambulance

V Nemocnici sv. Kříže Žižkov je dostupnost laboratoří, radiodiagnostiky, konziliárních služeb: chirurgie, interna, plicní lékařství, gastroenterologie, kardiologie apod. Léčebná, ošetřovatelská péče, fyzioterapie, ergoterapie, nutriční terapie a další návazná péče je poskytována se zaměřením na spolupráci s rodinami nemocných.

Péči o pacienty zajišťují přes den tři lékaři a jeden v noci ve službě. „Jsme napojeni na ambulance v prvním patře a přes ně a další lékaře máme konziliární služby. Otevíráme i novou chirurgickou ambulanci, tím je zajištěno nejen spektrum diagnostické, ale i všechny základní lékařské obory,“ říká ředitel Nemocnice sv. Kříže Žižkov Tomáš Krajník.

V nemocnici byl zvýšen počet personálu o rehabilitační pracovníky a ergoterapeuty. „Doplnili jsme rehabilitační a polohovací pomůcky. Dlouhodobě máme velmi kvalitně zajištěnou i ošetřovatelskou péči a můžeme se pochlubit nadstandardně nízkým procentem komplikací spojených s ošetřovatelskou péčí, jako jsou například proleženiny,“ říká Tomáš Krajník.

Moderní vybavení pokojů

Následná péče disponuje vždy 6 dvoulůžkovými pokoji, s novými postelemi vyššího standardu, bohatá možnost polohování a jsou z ABS plastu pro lepší hygienu a údržbu. Na každém patře je 6 dvoulůžkových pokojů. Jsou i pokoje se sprchou a WC. Dále 4 pokoje se čtyřmi lůžky a 4 pokoje se třemi lůžky.

V rámci rekonstrukce je každé patro doplněno o místnost pro rehabilitaci a ergoterapii. K dispozici je kuchyňka a také jídelna, kde většina pacientů jí.

„Doplnili jsme na patra kardio křesla, kde je možné odpočívat nebo sledovat televizi a současně například dostávat infuzní terapii,“ říká ředitel Nemocnice sv. Kříže Žižkov Tomáš Krajník.

Vlastní kuchyně i venkovní terasa

Nemocnice sv. Kříže Žižkov disponuje vlastní kuchyní. „To zajišťuje vždy kvalitní a čerstvou stravu, čtyřikrát týdně vaříme teplé večeře. Všechno jídlo je čerstvě připravováno, nepoužíváme polotovary. Naši stravu je možné si i zakoupit a vyzkoušet její kvalitu,“ říká ředitel Tomáš Krajník.

Na střeše budovy nemocnice je 400 m² terasa, která umožňuje pacientům za příznivého počasí na ní trávit čas. Od jara 2021 nemocnice plánuje na terase podávat obědy mobilním pacientům, aby si mohli užít pobyt venku a jedinečný výhled na Prahu.

Duchovní péče

Přízemí budovy nemocnice má novou kapli, kde probíhají bohoslužby. Nemocnice sv. Kříže Žižkov nabízí jako jedna z mála zdravotnických zařízení i duchovní péči. V nemocnici pracuje i několik řádových sester.

Zdroj: https://sdeleni.idnes.cz/zpravy/centrum-prahy-ma-cirkevni-nemocnici-s-naslednou-i-rehabilitacni-peci.A201215_090115_zpr_sdeleni_hradr
https://www.lidovky.cz/pr/sdeleni-komercni/centrum-prahy-ma-cirkevni-nemocnici-s-naslednou-i-rehabilitacni-peci.A201216_151655_komercni-sdeleni_jedli
Publikováno: 5. 1. 2021

Fotogalerie