Napsali o nás

Ambulantní centrum, lůžková oddělení, RTG a SONO, lékarna.
Nejen pro Prahu 3.

Článek agentury ČTK z tiskové konference Nemocnice sv. Kříže Žižkov

Článek z agentury ČTK, 12.8.2021

Nemocnice svatého Kříže na pražském Žižkově, která se nyní za provozu opravuje, nabídne ambulance lékařů i lůžková oddělení. Cílem kompletní rekonstrukce je vznik moderního zdravotnického zařízení. Rekonstrukce historické budovy zatím stála asi 40 milionů korun a další opravy v řádu desítek milionů jsou v plánu.

Budova, kterou do svého vlastnictví získal řád Milosrdných sester sv. Kříže v restituci v roce 2019, byla do začátku oprav ve špatném stavu. Novinářům to dnes řekl ředitel nemocnice Tomáš Krajník.

"Klademe si za cíl, že chceme mít diagnostickou část a polikliniku. To chceme rozvinout do základní soběstačnosti," řekl Krajník, který je ředitelem nemocnice na Žižkově a jednatelem firmy Nemocnice svatého Kříže Žižkov. Firma je podle mluvčího nemocnice Radka Pešouta vlastněná dvěma společníky, a to Českou provincií Kongregace Milosrdných sester sv. Kříže a společností Curafides. Ta je podle mluvčího plně vlastněná subjekty katolické církve.

V plánu tak od roku 2019, kdy řád budovu převzal a začal nemocnici provozovat, je podle Krajníka v nemocnici vybudovat ambulantní část a lůžková oddělení. Před rokem 2019 byla v historické budově na Žižkově léčebna dlouhodobě nemocných, na následnou péči se chce zdravotnické zařízení podle Krajníka orientovat i nyní pod novým provozovatelem. "Plánujeme navíc posílení rehabilitace pacientů," nastínil plány Krajník.

Lůžková oddělení následné, rehabilitační a ošetřovatelské péče jsou umístěná v dalších čtyřech patrech budovy v Kubelíkově ulici a čítají celkem 75 lůžek. V ambulantní části v prvním patře nemocnice zatím vznikly ordinace kardiologa, pneumologa, chirurga, gastroenterologa a interní ambulance.

Většina prostor byla podle mluvčího nemocnice Radka Pešouta v minulých letech pod dohledem památkářů a za částečného provozu zdravotnického zařízení opravená a vybavená potřebnými přístroji a zařízením pro zdravotnický personál a pacienty.

V dalším roce je v plánu mimo jiné rekonstrukce přízemí budovy, kde vznikne bezbariérový vstup do zdravotnického zařízení na Žižkově a vstupní hala s recepcí. V devítipodlažní budově bude rovněž lékárna a v podzemních patrech kuchyně. Připravené pokrmy by se podle plánů nemocnice měly nabízet i veřejnosti.

Dům v Kubelíkově ulici byl postavený ve dvacátých letech 20. století, aby sloužil jako noclehárna pro ženy. Kongregace milosrdných sester svatého Kříže dům koupila v roce 1936 a působila v něm s přestávkami do padesátých let minulého století.

Po vyvlastnění bylo v objektu zřízeno sociální lůžkové zařízení Obvodního ústavu národního zdraví Praha 3. Od roku 1994 do roku 2019 byla v budově léčebna dlouhodobě nemocných, kterou provozovala firma SDI. Kongregace milosrdných sester svatého Kříže objekt znovu získala v roce 2019.
Publikováno: 18. 8. 2021