Napsali o nás

Ambulantní centrum, lůžková oddělení, RTG a SONO, lékarna.
Nejen pro Prahu 3.

Dostat k lidem z Prahy 3 vakcínu - očkovat začala církevní nemocnice na Žižkově

Článek a pořad 13+ na rádiu Proglas, 1.3.2021

Vakcínu společnosti Moderna začali dnes registrovaným zájemcům podávat také v církevní Nemocnici sv. Kříže v Praze-Žižkově. Zdravotní zařízení uvádí, že může denně aplikovat 100 až 400 očkovacích látek proti covidu-19, aniž by došlo k narušení provozu ambulantní a lůžkové části.

"Setkalo se to s obrovským zájmem lidí z okolí, hlavně senioři jsou rádi, že mají očkovací centrum blízko a nemusí se přesouvat přes celou Prahu," uvedl v relaci 13+ ředitel nemocnice Tomáš Krajník.

Tamní očkovací centrum, které je v Praze 3 v současnosti jediné, funguje v pracovních dnech od 8 do 16 hodin. Za výhodu podávání vakcíny v nemocnici Tomáš Krajník pokládá zázemí zdravotnického zařízení a v současné situaci také možnost flexibilně reagovat na výkyvy v dodávkách vakcíny i na obecný nedostatek kvalifikovaného zdravotnického personálu.

"Když vybudujete nějakou kapacitu uvnitř nemocnice, můžete pracovníky přesouvat ve špičkách. Pokud jde o vakcíny, musíme být flexibilní - když přijdou, hned je vyočkovat, a pak je zase období, kdy se ti pracovníci mohou věnovat svým standardním činnostem," popisuje ředitel s oceněním spolupráce s městskou částí Praha 3 při vytvoření logistického zázemí včetně parkování.

Podle Tomáše Krajníka v současnosti převažuje poptávka po vakcíně nad množstvím očkovací látky, kterou lze podat. "Nálada veřejnosti se posunula od určité nejistoty k tomu, že zájem je větší, než lze v současnosti možné realizovat hlavně kvůli dodávkám vakcín. To je asi hlavní brzda. Veřejnost se k očkování upíná a byla by ráda, kdyby se k očkování brzy dostala," vyjádřil ředitel žižkovské nemocnice. 

Ptali jsme se také, jak se v této době daří poskytovat služby následné a rehabilitační péče, na které se nemocnice zaměřuje, jak ji limituje dění kolem covidu.

"Každý nárůst onemocnění covid způsobuje blokaci jak přesunu pacientů mezi nemocnicemi a zařízeními, tak i činnosti ambulantních specialistů a plánované péče," zmiňuje Tomáš Krajník s tím, že problém spatřuje například v pozastavení některých cyklicky vykonávaných preventivních vyšetření, která mohou odhalit nemoc. Dobrou zprávou podle něj je značné zlepšení situace zdravotníků po očkování. "Daleko méně se ta infekce šíří skrze nemocnici, protože personál je méně infekční," popisuje.

Žižkovská nemocnice existuje téměř sto let a předloni se její provoz převzal řád Milosrdných sester sv. Kříže a společnost Curafides, která je plně vlastněna subjekty katolické církve.

Zdroj: https://zpravy.proglas.cz/13/dostat-k-lidem-z-prahy-3-vakcinu-ockovat-zacala-cirkevni-nemocnice-na-zizkove/
Publikováno: 4. 3. 2021