Napsali o nás

Ambulantní centrum, lůžková oddělení, RTG a SONO, lékarna.
Nejen pro Prahu 3.

Jako symbol proměny. Kapela The Tap Tap zahrála v nemocnici

Článek na Pražský deník.cz, 13.8.2021

Letní terasa žižkovské Nemocnice sv. Kříže v Kubelíkově ulici se ve čtvrteční podvečer „zachvěla“ pozitivní energií. Zhruba na hodinu se z ní linula „nadupaná“ a slušně hlasitá muzika renomované kapely The Tap Tap, kterou z podstatné části tvoří absolventi a studenti školy Jedličkova ústavu. Koncert se nesl v duchu motta „prohrává jen ten, kdo se předem vzdává“. Na terasu se vměstnala celá dvacetičlenná sestava včetně několika členů upoutaných na invalidní vozík.

„Pro nový nemocniční výtah to byl zátěžový test. Byl úspěšný a tím pádem po nás cestu na terasu v šestém patře zvládne už každý,“ poznamenal Ladislav Angelovič, tiskový mluvčí The Tap Tap a moderátor koncertu, který sám nemůže chodit. „Každá možnost zpříjemnění delšího pobytu v nemocnici je skvělá,“ dodal ještě Angelovič ke smyslu vystoupení na netradičním místě.

S Ladislavovými slovy souhlasil František, senior, který pobývá v církevní nemocnici po amputaci prstů už čtyři měsíce. Koncert byl pro něj pořádným rozptýlením z každodenní rutiny. Na nedávno zpřístupněné terase, propojené se všemi patry budovy bezbariérovým výtahem, nicméně nebyl František poprvé.

Už poněkolikáté ho tam doprovázela rehabilitační ergoterapeutka Veronika Bayerová. O krátký „výlet“ na čerstvý vzduch s pěkným výhledem na Prahu je podle ní mezi pacienty zájem. „Terasu využíváme například i jako motivaci k delší ‚procházce‘ z pokoje. Potkávají se tady také skupinky čtyř nebo pěti pacientů, s nimiž trénujeme paměť,“ řekla Veronika po konci hudební produkce.

„Přijde mi super, že v Nemocnici sv. Kříže otevírají terasu i pro ležící pacienty. Praha 3 má pořád s bezbariérovostí trochu problém a tohle je velký krok správným směrem,“ komentoval novinku Šimon Ornest, kapelník The Tap Tap. Bezbariérovost veřejných institucí a dopravy je podle něj naprosto zásadní celospolečenský cíl a ideál.

„Mnohdy se mylně vztahuje jen na úzkou skupinu ‚vozíčkářů‘. Prostor bez bariér je ale v různých fázích života důležitý skoro pro každého – od matek s kočárky, přes lidi zraněné třeba při sportu až po seniory a umírající,“ dodal Ornest.

Dům prošel výraznou rekonstrukcí

Menší nemocnici se specializací na následnou a rehabilitační péči převzal předloni v rámci církevních restitucí řád Milosrdných sester svatého Kříže. Necelých sto let stará budova vznikla původně jako noclehárna a „svobodárna“ pro ženy, katolická církev ji následně odkoupila v dražbě.

Ještě nedávno nesla nelichotivou přezdívku „dům hrůzy“. Staronový majitel ale loni zahájil průběžnou celkovou rekonstrukci, do níž už investoval mezi 30 a 40 miliony korun.

V prvním patře vzniklo nové ambulantní středisko s ambicí být první volbou pro 75 tisíc obyvatel Prahy 3. Proměnou ve prospěch pacientů, personálu i návštěvníků už prošla vedle terasy, výtahu, administrativní části a technického zázemí i řada chodeb a pokojů ve druhém až pátém patře.

Nemocniční kuchyně se přesunula do suterénu a nyní je „na pořadu dne“ přestavba přízemí, kde vznikne příjemná vstupní hala s recepcí a jídelnou. Do ní budou mít přístup i lidé „z ulice“ a nemocnice slibuje přívětivé ceny pokrmů. V delší perspektivě je v plánu kultivace přilehlého dvorku, který by měl být stejně jako nemocniční kaple rovněž přístupný všem.

Ředitel nemocnice Tomáš Krajník má cíl proměnit kdysi nevábnou budovu v jednu z nejotevřenějších nemocnic v Česku. „Vytvořit zdravotnické zařízení v moderním pojetí v historické budově, kterou navíc kromě pacientů chceme otevřít i široké veřejnosti, není snadné. Potřebujete skloubit medicinské, hygienické, pro pacientské požadavky a v případě budovy v Kubelíkově ulici i nároky památkářů,“ upozornil Krajník, podle kterého je jím vedená instituce „zdařilým příkladem toho, jak lze naložit s církevními restitucemi ve prospěch celé společnosti“.

Zdroj: https://prazsky.denik.cz/zpravy_region/the-tap-tap-koncert-nemocnice-promena-invalida-vozickari.html
Publikováno: 18. 8. 2021