Napsali o nás

Ambulantní centrum, lůžková oddělení, RTG a SONO, lékarna.
Nejen pro Prahu 3.

Krevní tlak napoví. Preventivní vyšetření může odhalit budoucí potíže se srdcem

Článek na MEDIASHOW.cz, 5.10.2022

Konec září je známé i jako Světový den srdce. Cílem osvětové kampaně je veřejnosti připomínat, že je nutné se starat o srdce a kardiovaskulární systém. Lidé přitom preventivní vyšetření podceňují a náhle tak může dojít k fatálnímu selhání až k úmrtí.

Podle zjištění Světové federace srdce jsou onemocnění srdce a mrtvice hlavními příčinami úmrtí na celém světě. Každoročně zabíjí v průměru kolem 17 milionů lidí, což je větší množství úmrtí než na nádorová onemocnění, HIV, AIDS a malárii dohromady.

Srdci a kardiovaskulárnímu systému škodí přejídání, nedostatek pohybu, nezdravé stravování, vysoký krevní tlak a vysoká hladina cholesterolu.

Mezi preventivní vyšetření patří měření hladiny cholesterolu a cukru v krvi, měření krevního tlaku či poradenství v oblasti zdravého stravování a prevence kardiovaskulárních chorob. Toto probíhá například u internisty v interní ambulanci.

TIP: Interní ambulance Nemocnice sv. Kříže Žižkov, Kubelíkova 16, Praha 3

Srdce je pro náš život jedním z nejdůležitějších orgánů a je proto žádoucí k němu tak přistupovat. Mnoho lidí podceňuje pravidelné prohlídky u lékaře a netuší, že již nějakým onemocněním, které vede ke kardiovaskulárním chorobám, trpí. Častým, a také skrytým problémem, bývá vysoký krevní tlak, který se v dnešní době řadí mezi civilizační onemocnění.

Kardiologická ambulance je určena ke sledování pacientů s ischemickou chorobou srdeční, zvláště po prodělaném infarktu myokardu, pro pacienty s hypertenzí, poruchou srdečního rytmu, chlopenními vadami a dalšími srdečními onemocněními.

TIP: Kardiologická ambulance Nemocnice sv. Kříže Žižkov, Kubelíkova 16, Praha 3

Hypertenze trápí až 40 % dospělých v České republice, u mužů je výskyt ještě častější a třetina pacientů vůbec netuší, že hypertenzí trpí. Navíc s věkem počet hypertoniků ještě stoupá. Proto je velmi důležité znát hodnotu svého krevního tlaku, aby se daly problémy s ním spojené včas řešit.
Jak předcházet vysokému krevnímu tlaku?

Příčina vysokého tlaku není obvykle známá. Může se jednat o genetickou predispozici, ale také o nadměrný příjem soli, alkoholu, kouření, obezitu a stres. Abyste předešli riziku vzniku hypertenze, snažte se být fyzicky aktivní alespoň 30 – 60 minut denně. Se zdravým životním stylem se kromě dostatečného pohybu pojí také zdravé stravování. Jezte proto dostatek zeleniny, ovoce, ryb, luštěnin a ořechů a zbytečně si nepřisolujte jídlo. Důležitá je i psychická pohoda. Stres je významným faktorem ovlivňujícím hladinu krevního tlaku. Omezte příjem alkoholu a nekuřte.

Hypertenze trápí až 40 % dospělých v České republice, u mužů je výskyt ještě častější a třetina pacientů vůbec netuší, že hypertenzí trpí. Navíc s věkem počet hypertoniků ještě stoupá. Proto je velmi důležité znát hodnotu svého krevního tlaku, aby se daly problémy s ním spojené včas řešit.

Hypertenze patří s ischemickou chorobou srdeční k nejčastějším kardiovaskulárním onemocněním. Hypertenze má úzký vztah k úmrtnosti na cévní mozkové příhody, ischemickou chorobu srdeční, progresi srdečního selhání, selhání ledvin a jiné vaskulární choroby.
Jak předcházet vysokému krevnímu tlaku?

Příčina vysokého tlaku není obvykle známá. Může se jednat o genetickou predispozici, ale také o nadměrný příjem soli, alkoholu, kouření, obezitu a stres. Abyste předešli riziku vzniku hypertenze, snažte se být fyzicky aktivní alespoň 30 – 60 minut denně. Se zdravým životním stylem se kromě dostatečného pohybu pojí také zdravé stravování.

Jezte proto dostatek zeleniny, ovoce, ryb, luštěnin a ořechů a zbytečně si nepřisolujte jídlo. Důležitá je i psychická pohoda. Stres je významným faktorem ovlivňujícím hladinu krevního tlaku. Omezte příjem alkoholu a nekuřte.

Krevní tlak si měřte opakovaně, alespoň dvakrát ráno a dvakrát večer, ideálně 7 dní před návštěvou lékaře. Dlouhodobě pak stačí 1 – 2 x týdně.

Máte problémy s krevním tlakem a chcete se poradit s odborníkem? Zeptejte se praktického lékaře a svůj problém s ním zkonzultujte. Nebo kontaktujte interní a kardiologickou ambulanci.

Zdroj: https://www.mediashow.cz/zdravi/krevni-tlak-napovi-preventivni-vysetreni-muze-odhalit-budouci-potize-se-srdcem.html
Publikováno: 5. 10. 2022