Napsali o nás

Ambulantní centrum, lůžková oddělení, RTG a SONO, lékarna.
Nejen pro Prahu 3.

Nové očkovací centrum na Žižkově: Má personál i prostory, chybí ale vakcína

Článek na ČTK a Blesk.cz, 3.2.2021

Nemocnice sv. Kříže na pražském Žižkově zřídila místo pro očkování proti covidu-19, zatím však čeká na očkovací látku, sdělil mluvčí nemocnice Radek Pešout. V metropoli je devět státních očkovacích center ve velkých nemocnicích, zvláštní očkovací místa pak zřizují například některé městské části. Vláda také před časem schválila vybudování velkého centra v hale O2 universum v Libni.

„Připravili jsme vše pro očkování, máme personál, vybavení, materiál i prostory. Bohužel nám nebyly zatím dodány vakcíny,“ uvedl ředitel žižkovské nemocnice Tomáš Krajník. V zařízení v Kubelíkově ulici, která se zaměřuje zejména na dlouhodobou ošetřovatelskou péči, mohou podle něj zdravotníci naočkovat 100 až 400 lidí denně, aniž by byl narušen provoz ambulantní či lůžkové části.

Vlastní místo již v metropoli zřídila také například Nemocnice Na Františku zřizovaná Prahou 1 nebo Praha 9 ve své Poliklinice Prosek. Magistrát avizoval, že vlastní očkovací místo spustí v Městské poliklinice ve Spálené ulici. Vláda zároveň 18. ledna schválila zřízení velkého centra v hale O2 universum, které by podle dřívějších informací mělo mít kapacitu až 10 000 lidí denně a na starosti ho bude mít Ústřední vojenská nemocnice.

Problémy s vakcínami

Se zásobováním vakcínami je v posledních týdnech problém, dodavatelé snížili objem dodávek a do Prahy musely být dodány dávky séra Pfizer/BioNTech z jiných krajů, aby bylo možné pokračovat ve vakcinaci druhou dávkou lidí nad 80 let, kteří již první obdrželi. Kromě vakcíny Pfizer/BioNTech již začaly do ČR přicházet dávky od firmy Moderna a očekávají se dodávky očkovací látky společnosti AstraZeneca. Celkově by podle informací ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) měli výrobci do ČR dodat v únoru 526 000 dávek. Podle původního harmonogramu ve vakcinační strategii jich měli dovézt 618 200.

V první fázi se nyní očkují zdravotníci a senioři nad 80 let, kteří si mohou rezervovat termíny prostřednictvím online systému. Podle informací ministerstva zdravotnictví dostalo k úternímu večeru alespoň první dávku vakcíny v celé republice asi 294 700 lidí. V Praze to bylo asi 76 900, z toho asi 28 400 byli lidé nad 80 let.

Zdroj: https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-koronavirus/668481/nove-ockovaci-centrum-na-zizkove-ma-personal-i-prostory-chybi-ale-vakcina.html
Publikováno: 10. 2. 2021