Napsali o nás

Ambulantní centrum, lůžková oddělení, RTG a SONO, lékarna.
Nejen pro Prahu 3.

O SONO vyšetření v rámci prevence je vhodné si zažádat jednou ročně

Článek na MEDIASHOW.cz, 20.6.2022

Pouze třetina dospělých lidí dbá na preventivní prohlídky, což vyplývá z dat poskytnutých Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Lepší to je u dětí, kde to pediatři hlídají a rodiče s dětmi na prohlídky chodí. Avšak sami pak často na lékaře zapomenou.

Pojišťovny se domnívají, že za poklesem preventivních prohlídek mohou poslední dva roky s pandemii koronaviru covid-19. Mnohá zařízení omezila ambulantní péči a báli se na prevenci chodit i samotní pacienti. Bohužel se pokles prevence pravděpodobně odrazí na zdravotním stavu mnohých lidí.
Preventivní prohlídku by měl pacient požadovat především po praktickém lékaři. Ten by na základě zjištění aktuálního zdravotního stavu pacienta by případně měl rozhodnout o dalších vyšetření u ambulantních specialistů.

Především by pacient kromě odběru krve měl sám vyžadovat testy na cholesterol a zažádat si o kontrolu u kardiologa. Mnozí pacienti u něj nikdy nebyli, avšak se zvyšujícím se věkem se zdravotní stav přirozeně zhoršuje a preventivní prohlídkou lze zjistit jak na tom srdce a kardiovaskulární systém pacienta aktuálně je.

Dalším typickým vyšetřením je prohlídka u gastroenterologa. Ta je vhodná už po 25. roku života, kdy lze řešit časté potíže s jícnem, např. reflux. Od tohoto onemocnění se pak mohou odvíjet další potíže.

Čím je člověk starší, tím by měl mít pravidelné prohlídky nejen koloskopické, ale gastroskopické.

Kolonoskopie je metoda vyšetření tlustého střeva, případně tenkého střeva, endoskopem. Provádí se při podezření na hemoroidy, zánětlivé a nádorové onemocnění tlustého střeva. Lékař může takto nejen diagnostikovat jakékoli známky zánětu, polypy nebo nádory, ale i odebírat vzorky tkání pro histologické vyšetření nebo provádět menší léčebné zákroky.

Naopak gastroskopie je endoskopické vyšetření jícnu, žaludku a horní části dvanáctníku.

K dalšímu vyšetření se používá SONO. Jedna ze základních zobrazovacích metod umí zjistit, jak to vypadá s játry, ledvinami, uzlinami, žlučníkem, močovým měchýřem - obecně v dutině bříšní, v tříselné oblasti a krku.

K tomuto vyšetření je obvykle nutné doporučení. To kromě praktického lékaře napíše i internista, gastroenterolog či chirurg v ambulanci - záleží na potížích.

"Doporučuji každému jednou za rok navštívit SONO vyšetření. V rámci prevence toto vyšetření dokáže odhalit mnohé změny v břišní dutině a na základě toho se pak ošetřující lékař rozhodne případně pro další léčbu," říká lékařka MUDr. Radomíra Hnutová, která provádí SONO vyšetření i v Nemocnici sv. Kříže Žižkov v Praze 3 nebo v IKEM.

"SONO vyšetření je bezbolestné, rychlé a pacient se ho nemusí jako zákroku obávat. Obvykle trvá 10 minut," říká MUDr. Radomíra Hnutová.

Podle specialistky ze SONO pracoviště v Nemocnici sv. Kříže Žižkov v Praze 3 by si pacient měl u praktického lékaře nechat vystavit doporučenku. "Určitě doporučuji absolvovat SONO vyšetření, a to pravidelně. Pacient před samotným vyšetřením by neměl jíst, měl by být na lačno. Obvykle se provádí v dopoledních hodinách," vysvětluje MUDr. Radomíra Hnutová.

Mezi další preventivní vyšetření patří například návštěva plicního lékaře. Tuto návštěvu by neměli odkládat zejména kuřáci, ale i ti, co s kouřením skončili. Ovšem vyšetření je vhodné i pro nekuřáky - a to i v mladším věku. Častým onemocněním je například astma.

Kromě spirometrie se využívá ze zobrazovacích metod RTG vyšetření.

Tato vyšetření platí zdravotní pojišťovna, u které je pacient registrován.

Všechna tato preventivní vyšetření na jednom místě zajistí například Ambulantní centrum Nemocnice Žižkov, které sídlí v Kubelíkově ulici 16 v Praze 3. Více na www.nemocnicezizkov.cz.

Zdroj: https://www.mediashow.cz/zdravi/o-sono-vysetreni-v-ramci-prevence-je-vhodne-si-zazadat-jednou-rocne.html
Publikováno: 20. 6. 2022