Napsali o nás

Ambulantní centrum, lůžková oddělení, RTG a SONO, lékarna.
Nejen pro Prahu 3.

Praha 3 zřizuje nové očkovací centrum, stát bude vedle radnice. Fungovat začne, až budou vakcíny

Článek na ČTK a Blesk.cz, 4.2.2021

Na jaře a na podzim Praha ve velkém zřizovala testovací místa na koronavirus. Přes zimu je snaha o rozšiřování očkovacích míst. Nejnověji jedno takové plánuje Praha 3 hned vedle budovy žižkovské radnice, přesně tam, kde již funguje testovací místo. Zprovoznění očkovacího centra je však odvislé od očkovací látky, které je aktuálně v Čechách nedostatek. V Praze 3 již očkovací místo spustila Nemocnice sv. Kříže v Kubelíkově ulici, která také čeká na vakcínu.

Příprava očkovacího centra na Havlíčkově náměstí, v budově bývalé školy vedle radnice, je nyní podle starosty Prahy 3 Jiřího Ptáčka (TOP 09) ve fázi cenových kalkulací a prověřování. „Je to věc, na které se pracuje,“ řekl. Dodal, že radnice bude muset zřejmě ve spolupráci s firmou aiomica, která již v radnicí vlastněné budově provozuje testovací centrum, zajistit zdravotnický personál. Bude podle něj také nutné pro centrum získat status dočasného zdravotnického zařízení.

„Je potřeba si uvědomit, že za dva tři měsíce může být vakcíny dostatek a v tom okamžiku se možnost očkování otevře mnohem více lidem,“ řekl starosta Jiří Ptáček (TOP 09). V tu chvíli podle něj bude důležité, aby byl v metropoli dostatek očkovacích míst se zajištěným personálem.

„Proč neočkují praktičtí lékaři?"

Starosta mimo jiné zkritizoval očkování seniorů nad 80 let, které se nyní uskutečňuje jako prioritní. Bylo by podle něj vhodnější, aby je očkovali praktičtí lékaři. „Pro seniora je cesta do očkovacího centra stres,“ míní. Problém s tím, že látka Pfizer/BioNTech, které je nyní k dispozici nejvíce, se musí uchovávat v hlubokých mrazech, je podle něj řešitelný.

Ptáček dodal, že radnice Prahy 3 nabízí seniorům možnost odvozu do centra a v době spuštění registračního systému, které bylo podle Ptáčka velmi problematické, zajistila vlastní očkovací sloty ve Vinohradské nemocnici, aby starší lidé nemuseli využívat přetížený systém.
V Praze 3 se zatím očkuje jen v nemocnici

V Praze 3 již očkovací místo spustila žižkovská Nemocnice Sv. Kříže, kterou provozuje řád Milosrdných sester sv. Kříže. Podle jejích informací může nemocnice naočkovat až 400 lidí denně, zatím však čeká na očkovací látku. Té je v metropoli nyní nedostatek, což je dáno i tím, že dodavatelé snížili dříve sjednaný objem dodávek. Do Prahy musely být dodány dávky séra Pfizer/BioNTech z jiných krajů, aby bylo možné pokračovat ve vakcinaci druhou dávkou lidí nad 80 let, kteří již první obdrželi.

9 velkých center na celou metropoli

V metropoli je devět státních očkovacích center ve velkých nemocnicích. Menší očkovací místa zřizují i jiné městské části, vznikla například v Nemocnici Na Františku, zřizované Prahou 1, nebo Poliklinice Prosek, kterou provozuje Praha 9. Vláda zároveň 18. ledna schválila zřízení velkého centra v hale O2 universum, které by podle dřívějších informací mělo mít kapacitu až 10 000 lidí denně a na starosti ho bude mít Ústřední vojenská nemocnice.

Jak dnes na jednání podvýboru výboru pro zdravotnictví ve Sněmovně řekla koordinátorka očkování Kateřina Baťhová, Česko má nyní objednané vakcíny proti covidu-19 pro 11 milionů osob. V posledních týdnech však firmy dávky z vlastních důvodů snížily, brzy by se však měly obnovit dříve sjednané objemy. Nejvíce se nyní očkuje vakcínou firem Pfizer a BioNTech, již přichází látka od společnosti Moderna a brzy se očekávají první dávky vakcíny AstraZeneca. Ministerstvo zdravotnictví evidovalo ke středečnímu večeru v celé republice asi 310 300 očkování, z toho v Praze se uskutečnilo 80 800.

Zdroj: https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-koronavirus/668577/praha-3-zrizuje-nove-ockovaci-centrum-stat-bude-vedle-radnice-fungovat-zacne-az-budou-vakciny.html
Publikováno: 10. 2. 2021