Napsali o nás

Ambulantní centrum, lůžková oddělení, RTG a SONO, lékarna.
Nejen pro Prahu 3.

Ředitel Mgr. Tomáš Krajník a staniční sestra DIOP Veronika Králová ve Snídani na Nově

Ředitel Nemocnice sv. Kříže Žižkov Mgr. Tomáš Krajník hovořil v živém vysílání pořadu Snídaně na TV Nova ve středu 26.4.2023 o Dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péči (DIOP) a jejím financování. O činnosti hovořila i staniční sestra DIOP oddělení Veronika Králová. 

Hlavní sdělení rozhovoru je v nedostatečném nastavení úhrad od zdravotních pojišťoven u tohoto typu zdravotní péče. 

Podle ředitele Tomáše Krajníka je několik stupňů intenzivní péče, a každá z nich je rozdílně financovaná. DIOP patří mezi nedostatečně financované výkony od pojišťoven směrem k poskytovatelům. 

Nemocnice sv. Kříže Žižkov disponuje 6 lůžky DIOP, na kterých jsou hospitalizováni pacienti v těžkém stavu. 

Na DIOP jsou zejména pacienti s tracheostomií a náklady na jednoho pacienta v rámci 24 hodin jsou vyšší, než je finanční příjem od pojišťovny. Toto oddělení je tedy ztrátové a Nemocnice sv. Kříže Žižkov provoz dotuje buď z provozu jiných oddělení či ambulancí, nebo se spoléhá na příspěvky zřizovatele. Tím je církev, resp. Řád milosrdných sester sv. Kříže. 

A jaký je rozdíl mezi JIP, NIP a DIOP?

Podle staniční sestry Veroniky Králové je péče na DIOP zejména v péči o tracheostomii, o PEG, je nutné pacienty polohovat, je 24 hodinový monitoring na přístrojích, na oddělení je 24 hodinová přítomnost zdravotní sestry. 

"Každý měsíc přes veškerou snahu jsme ve ztrátě zhruba o 300 tisíc korun," říká ředitel Tomáš Krajník. 

"Vedli jsme jednání s pojišťovnami. Vypracovali jsme detailní rozbory této péče. Zejména jaká je nákladovost. Nezpochybňovali to. Přesto úhrady zůstaly v podobné úrovni jako loni," vysvětluje Tomáš Krajník. 

Podle ředitele Nemocnice sv. Kříže Žižkov lze DIOP porovnat např. s lůžky následné péče. "Pokud máte oddělení následné péče o 25 lůžkách, úhrada je jen o 300 korun nižší než na oddělení, kde máte 5 lůžek, avšak potřebujete personál o 4 lidech, kteří se o ně starají 24 hodin denně. Například jídlo pro 5 pacientů stojí kolem 120 tisíc korun měsíčně, protože se podává PEGem - žaludeční sondou."

Více k tématu i v rozhovoru pro ČTK.
 
 
Publikováno: 26. 4. 2023

Fotogalerie