Napsali o nás

Ambulantní centrum, lůžková oddělení, RTG a SONO, lékarna.
Nejen pro Prahu 3.

Tomáš Krajník: Na očkování jsme připraveni

Článek na webu Praha3.cz, 1.3.2021

Nemocnice sv. Kříže je oficiálním očkovacím místem Prahy 3. Ředitel Tomáš Krajník ale připomíná, že očkování je závislé na distribuci vakcín.

V roce 2019 se provoz žižkovské nemocnice v Kubelíkově ulici vrátil po 70 letech do rukou Milosrdných sester sv. Kříže. V jakém stavu byla?

Budova nemocnice nutně potřebuje řadu investic, oprav a nového vybavení. Chceme jí vrátit její původní lesk, aby se líbila a stala se další dominantou Žižkova. Letos nás čeká oprava přízemí s hlavním vstupem. Snažíme se nemocnici otevřít veřejnosti, a proto zde bude i nově rekonstruovaná terasa pro možné setkávání.

Kdo modernizaci nemocnice financuje?

Modernizaci financují majitelky, tedy Česká provincie Kongregace Milosrdných sester sv. Kříže z Kroměříže. Považuji to za velmi dobrou ukázku toho, jak peníze získané katolickou církví slouží veřejnosti, v tomto případě také obyvatelům Prahy 3.

V čem se církevní nemocnice liší od ostatních?

Určitě dostanete zdravotní péči v očekávaném standardu, ale myslím, že pro toho, kdo má zájem, je tu navíc i další, duchovní rozměr. Snažíme se z nemocnice vytvořit zajímavou alternativu velkým fakultním nemocnicím a poliklinikám, s rodinnou atmosférou a osobním přístupem. V nemocnici se pohybuji, s pacienty mluvím a reaguji na jejich potřeby a podněty.

Jakou roli hraje Nemocnice sv. Kříže v současné pandemické krizi?

Vzhledem k tomu, že nejsme nemocnice s akutní intenzivní péčí, není naše hlavní zaměření na akutní stavy nemocných, ale doléčení postcovidových stavů. Řešíme následky a diagnostiku nemocí a teď ve spolupráci s městkou částí Praha 3 i prevenci, kterou je hlavně očkování. Jsme oficiální očkovací centrum pro Prahu 3, máme denní kapacitu 200 až 400 lidí a věříme, že takto nejvíce pomůžeme zachránit životy a vrátit se do normálu. Jsem rád, že vedení městské části se zájmy obyvatel zabývá, a i přesto, že očkování je spíše věcí vlády a ministerstva zdravotnictví, aktivně hledá pro místní obyvatele řešení.

Jaký je aktuální stav ohledně očkování a dostupnosti vakcín?

Z naší strany je vše připraveno. Proces očkování ale není v našich rukou, je závislý právě na distribuci vakcín.

Kolik vakcín připadne na Prahu 3?

K tomu je důležité, aby se lidé na očkování registrovali na webu ministerstva zdravotnictví na webu registrace.mzcr.cz a jako očkovací místo označili Nemocnici sv. Kříže Žižkov. Od března se mohou hlásit lidé od 70+. Podle počtu registrací se má pak přidělovat počet vakcín. Podstatný je tedy zájem místních obyvatel.

Kdy je možné přijít na očkování?

Očkovací místo v Nemocnici sv. Kříže Žižkov je otevřeno každý všední den od 8 do 16 hodin. Informace poskytujeme na telefonu 221 012 271 nebo e-mailu ockovacicentrum@nskz.cz.

Zdroj: https://www.praha3.cz/aktualne-z-trojky/zpravy/rozhovory/tomas-krajnik-na-ockovani-jsme-pripraveni-n1118965.htm
Publikováno: 8. 3. 2021