Napsali o nás

Ambulantní centrum, lůžková oddělení, RTG a SONO, lékarna.
Nejen pro Prahu 3.

TV Nova: Výpadky léků a co dělat? Radí lékárník Nemocnice sv. Kříže Žižkov

Chybí antibiotika penicilinového typu, chybí sirupy pro děti na snížení teploty a dlouhodobě jsou problémy s antibiotickými očními kapkami. 

To je současná realita. Co s tím? A důvod? 

V rozhovoru pro TV Nova v pořadu Snídaně ve čtvrtek 15. prosince 2022 hovořil vedoucí lékárny Nemocnice sv. Kříže Žižkov Martin Bednář. 

(Volný přepis)

Co má pacient dělat, když nejsou léky? 

Především je dobré se domluvit s lékařem, zda ty léky jsou, je nějaký výpadek či nikoliv. Lékaři už to většinou sledují a vědí. Pokud nevědí, pak pacient se musí zeptat v lékárně lékárníka. 

Někdy náhrada je a někdy není. Lékař určitě doporučí, že místo sirupu s ibuprofenem můžete použít sirup s paracetamolem. Problém je, když není to, ani to. Jinými slovy, když chybí oboje. 

U větších dětí lze nahradit sirupy tabletkami. Dají se použít i čípky, což není pro pacienta komfortní. 

Co antibiotika? 

U antibiotik je složitější to, když vypadne nějaký typ, tak není náhrada se stejnou účinnou látkou. Lékárník může po souhlasu doktora pacientovi nabídnout jinou značku se stejným složením, ale pokud není ani to, musí lékař rozhodnout jinak. Je to mnohem složitější na komunikaci s lékařem. A to i pro toho pacienta. 

Lékař pak musí předepsat něco, co má širší spektrum. Lidově řečeno, jde se s kanónem na vrabce. 

V současné době není penicilin, což je základní antibiotikum. 

Jak vykomunikovat záměnu či náhradu léků? 

Ideální je, pokud je na to čas, že to lékárník s lékařem vykomunikuje sám. Jenže lékaři jsou přetížení jako lékárníci. Pak tedy nastává varianta, že si to pacient s lékařem vykomunikuje sám. 

U dlouhodobě vypadávajících lécích máme přehled díky informačnímu systému. A přibližné datum dodávky. Avšak je to orientační datum, nelze pacientům slibovat závazně. 

Co je příčinou a důvodem výpadků léku? 

Výpadky léků trvají dlouhodobě, možná deset i patnáct let. Je to systémový problém. Podle mého názoru je to kvůli logistice v tomto oboru a kvůli tomu, že všichni chtějí ušetřit. A nemyslím si, že se to v nejbližší době zásadně zlepší. 

Pozitivní je, že ministerstvo zdravotnictví slíbilo, že zajistilo dodávky sirupů pro děti, což nyní asi nejvíce je ožehavé. Když máte dítě s horečkou, tak asi nechcete čekat do desátého týdne příštího roku. 
Publikováno: 21. 12. 2022