Napsali o nás

Ambulantní centrum, lůžková oddělení, RTG a SONO, lékarna.
Nejen pro Prahu 3.

V nemocnici na pražském Žižkově najdou uplatnění zdravotní sestry, ošetřovatelé či rehabilitační pra

Článek na MEDIASHOW.cz, 19.11.2021

V širším centru Prahy za posledních 12 měsíců prochází proměnou církevní Nemocnice sv. Kříže Žižkov. Ta kromě ambulantního centra má lůžkovou část, která se nachází ve čtyřech  patrech historické budovy v Kubelíkově ulici v Praze 3.

Praha má tři církevní nemocnice, jedna z nich je na Žižkově. Zhruba čtyři sta metrů od náměstí Jiřího z Poděbrad, ani ne sto metrů od Paláce Akropolis a přímo pod žižkovským televizním vysílačem. To je Nemocnice sv. Kříže Žižkov, která patří řádu Milosrdných sester sv. Kříže z Kroměříže.

Po vyvlastnění v 50. letech 20. století bylo v Kubelíkově ulici zřízeno sociální lůžkové zařízení Obvodního ústavu národní zdraví (OÚNZ) Praha 3, které se později proměnilo v interní nemocnici. Od roku 1994 do prosince 2019 ji provozovala firma SDI, která se převážně orientovala na následnou lůžkovou péči. Z jednání s restituenty – milosrdnými sestrami sv. Kříže – jasně vyplynulo, že zdravotnické zařízení bude v objektu nadále zachováno.

Do nově vzniklé společnosti Nemocnice sv. Kříže Žižkov byl jmenován ředitelem a jednatelem Tomáš Krajník, který v průběhu roku 2020 a 2021 budovu i služby změnil od základu. Investičně podinvestovaná budova nemocnice prochází postupnou kompletní rekonstrukcí a modernizací.
Cílem je výrazně zlepšit podmínky nejen pro pacienty, ale i pro zaměstnance. Nové vedení nemocnice si uvědomuje, že spokojený zaměstnanec potřebuje nejen pracovní podmínky, ale také moderní prostředí, které reaguje na současné trendy.

Nemocnice jako zdravotnické zařízení, které je rozděleno na ambulantní a lůžkovou část, potřebuje k provozu a k dosažení cíle - léčby pacientů - mnoho podpůrných a odborných profesí. Od úklidového servisu, přes sanitáře a kuchaře, údržbáře, ošetřovatele, specializované rehabilitační pracovníky, všeobecné zdravotní sestry a lékaře.

"Investovali jsme do zázemí personálu. V 6. patře máme kompletně zrekonstruované odpočinkové místnosti, kuchyňku, lékařské pokoje i šatny. Na každém lůžkovém oddělení pak postupně rekonstruujeme šatny a odpočinkové místnosti pro ošetřovatele a sestry," říká ředitel Nemocnice sv. Kříže Žižkov Tomáš Krajník.

Nemocnice disponuje vlastní kuchyní, pro zaměstnance je zajištěno závodní stravování. Vybírat si mohou například ze dvou jídel v rámci oběda. Modernizována bude i společná jídelna.

Jako první byla rekonstruována ambulantní část v 1. patře budovy. Nové ordinace a nová čekárna radikálně změnila image budovy i nemocnice. Lékaři i sestry léčí v moderním prostředí s novými diagnostickými přístroji a dalším lékařským vybavením.

"Nejen nová okna, zastínění, osvětlení, klimatizace, hygienické vybavení, nábytek, lehátka, nástroje, zdravotnický materiál... Mohl bych vše popisovat, co je nové. To vše ulehčuje a zlepšuje výkony lékařského personálu směrem k pacientům," popisuje Tomáš Krajník.

Ambulantní centrum Nemocnice Žižkov je složeno z odborných ambulancí kardiologie, interny, pneumologie, chirurgie a gastroenterologie. Kromě všeobecných zdravotních sester jsou potřební radiologové v rámci RTG a SONO oddělení. I to prochází kompletní rekonstrukcí včetně výměny RTG přístrojů s digitálním snímkováním a přenosem dat.

V dalších patrech budovy jsou lůžková oddělení následné, rehebilitační a ošetřovatelské péče. Zde uplatnění najdou ošetřovatelé, rehabilitační pracovníci i všeobecné zdravotní sestry.

Oddělení prochází rekonstrukcí. Pokoje pacientů jsou vybaveny polohovacími postelemi, nábytkem, hygienickými pomůckami. Součástí oddělení jsou vozíky i lehátka pro imobilní pacienty, kompenzační pomůcky a přístroje pro rehabilitační činnost. Budují se nové sesterny, které mají být přínosem jak pro sestry, tak pacienty. Vhodnější umistění pro lékařské dokumentace i léky.

"Práce ve zdravotnictví je obecně náročná a zodpovědná. Proto se neustále snažíme řešit pracovní prostředí i postupy tak, aby práce byla efektivní a zároveň ji ulehčovala," říká ředitel Nemocnice sv. Kříže Žižkov Tomáš Krajník.

Zaměstnanci nemocnice mohou mít plné či částečné úvazky. K dispozici je závodní stravování a další benefity jako poukázky do nemocniční lékárny. Bližší informace k možnosti práce v Nemocnici sv. Kříže Žižkov sdělí Alena Viktorinová, www.nskz.cz.

Zdroj: https://www.mediashow.cz/lifestyle/v-nemocnici-na-prazskem-zizkove-najdou-uplatneni-zdravotni-sestry-osetrovatele-ci-rehabilitacni-pracovnici.html
Publikováno: 22. 11. 2021