Novinky

Ambulantní centrum, lůžková oddělení, RTG a SONO, lékarna.
Nejen pro Prahu 3.

Fotogalerie: Kardinál Dominik Duka navštívil Nemocnici sv. Kříže Žižkov

Arcibiskup pražský Dominik kardinál Duka navštívil 10. února 2022 Nemocnici sv. Kříže Žižkov. 

Kardinál nemocnici, která patří řádu Milosrdných sester sv. Kříže, navštívil u příležitosti Světového dne nemocných, odsloužil mši v nemocniční kapli a kromě personálu se sešel i s pacienty. Zároveň kromě prohlídky nemocnice požehnal kardinál Dominik Duka novému oddělení Dlouhodobé intenzivní péče (DIOP) pro pacienty s tracheostomií a RTG. 

Nemocnice sv. Kříže Žižkov je jednou z pěti, které katolická církev zřídila díky činnosti řádu a kongregací. Církev provozuje také lékárny a domovy pro seniory, domácí a lůžkové hospice a denní stacionáře a zřizuje zdravotnické školy.

„Jsme standardní nemocnice, která poskytuje standardní péči. Teď je velký trend v tom typu péče, který poskytujeme, že lidé jsou nuceni si doplácet částky, které nezvládají. To se snažíme omezit, máme sociálního pracovníka, snažíme se poskytovat péči tak, aby si ji lidé mohli domluvit s minimálními příplatky,“ uvedl ředitel nemocnice Tomáš Krajník. Nadstavbou v nemocnici je pak podle něj duchovní péče, kterou v zařízení poskytují, pokud o ni mají pacienti zájem.

Příkladem přístupu, kterým se podle něho liší církevní nemocnice od soukromých, je právě třeba DIOP pro péči o pacienty po chirurgickém zákroku, kdy jim lékaři musí otevřít přístup do průdušnice k zajištění dýchání. "To je ztrátová činnost, na taková lůžka se platí nedostatečně, lůžka ubývají a pacienti se nemají kam umísťovat a je obrovský tlak na to najít je," uvedl.

"Z jednání s pojišťovnou vyplynulo, že potřebuje, abychom lůžka udrželi. Z věcí, které jsou ziskové, přesuneme peníze na DIOP. Zisk je důležitý, aby se udržel provoz, ale není vždy na prvním místě. Je to využití církevních restitucí správným směrem," uvedl ředitel. K zisku podle něj pomáhají lůžka následné péče nebo ambulantní část nemocnice, třeba kardiologie či plicní oddělení.

"Sestry do nemocnice investovaly na základě takzvaného odškodnění za budovy, které jim nebyly vydány, to se tady promítlo do nových omítek a do zařízení. Na takzvané částečné restituci stát ani společnost neprodělala. A my necítíme, že něco ztrácíme. Jestliže mohu druhému pomoci a udělat mu radost, tak to je smyslem našeho působení," řekl kardinál Dominik Duka.

Kardinál Dominik Duka navštívil Nemocnici sv. Kříže Žižkov, kde celebroval mši svatou za nemocné a všechny, kteří se o ně starají. Tato mše probíhala  v nemocniční kapli. 

Podívejte se na živý stream a záznam na Facebooku Nemocnice sv. Kříže Žižkov
Publikováno: 11. 2. 2022

Fotogalerie