Novinky

Ambulantní centrum, lůžková oddělení, RTG a SONO, lékarna.
Nejen pro Prahu 3.

Kolonoskopické vyšetření u gastroenterologa Nemocnice sv. Kříže Žižkov

Mezi hlavní onemocnění, které se vyšetřují kolonoskopií patří: zánět (ulcerózní kolitida, Crohnova nemoc), podráždění, zúžená místa (stenóza), krvácení, rakovina (všech zmiňovaných částí), polypy (výrůstek na sliznici), které nejsou ve své podstatě nebezpečné, ale mohou se zvrtnout v rakovinné buňky, proto je lepší odstranit je co nejdříve.

Kolonoskopické vyšetření umožňuje lékaři prohlédnout celý vnitřek tlustého střeva - od jeho nejspodnější části (konečníku), celý tračník, až k dolnímu konci tenkého střeva. Tohoto vyšetření se používá při diagnostice příčin nevysvětlitelných změn střevních funkcí.

Také je možné ho využít k vyhledávání časných příznaků rakoviny tračníku a konečníku. Kolonoskopie lékaři umožňuje pozorovat zánětlivou tkáň, patologické výrůstky, vředy, krvácení a svalové spazmy.

Jak probíhá vyšetření?

Pacient se ploží na levý bok na vyšetřovací stůl. Aby se při vyšetření cítil klidnější a pohodlně, tak pravděpodobně před vyšetřením pacient dostane analgetika a slabší sedativa.

Poté lékař do konečníku zavede dlouhou, flexibilní a osvětlenou trubici, kterou bude postupně zavádět dál do tračníku. Tato trubice se nazývá kolonoskop - umožňuje přenášet obraz z vnitřku tračníku, a tím pečlivě vyšetřit sliznici.

Také je možné kolonoskop různě ohýbat - lékař jím tak může pohybovat do všech záhybů tračníku.

Kolonoskopem je také možné do tračníku zavést vzduch a tračník tak nafouknout, což umožňuje lékaři lepší pozorování.  Pokud lékař v tračníku zpozoruje něco neobvyklého, třeba něco jako polyp nebo zánětlivou tkáň, může pomocí drobného nástroje, který prostrčí kolonoskopem, část tkáně odebrat. Tento vzorek (biopsii) pak pošle do laboratoře k vyšetření.

Aby bylo vyšetření přesné a bezpečné, musí být před vyšetřením být tračník řádně vyprázdněný. V rámci přípravy na vyšetření se ordinuje jeden až tři dny před vyšetřením kašovitá či tekutá strava.

Objednejte se v gastroenterologické ambulanci Nemocnice sv. Kříže Žižkov. 
Publikováno: 5. 10. 2022