Novinky

Ambulantní centrum, lůžková oddělení, RTG a SONO, lékarna.
Nejen pro Prahu 3.

MUDr. Radomíra Hnutová o SONO vyšetření

MUDr. Radomíra Hnutová je specializovanou lékařkou na zobrazovací metody jako je sonografické vyšetření, zkráceně SONO. 

Působí jak v Nemocnici sv. Kříže Žižkov v Praze 3, tak v IKEM. 

SONO je jedna ze základních zobrazovacích metod. Umí zjistit, jak to vypadá s játry, ledvinami, uzlinami, žlučníkem, močovým měchýřem - obecně v dutině břišní, v tříselné oblasti a krku.

K tomuto vyšetření je obvykle nutné doporučení. To kromě praktického lékaře napíše i internista, gastroenterolog či chirurg v ambulanci - záleží na potížích.

"Doporučuji každému jednou za rok navštívit SONO vyšetření. V rámci prevence toto vyšetření dokáže odhalit mnohé změny v břišní dutině a na základě toho se pak ošetřující lékař rozhodne případně pro další léčbu," říká lékařka MUDr. Radomíra Hnutová, která provádí SONO vyšetření i v Nemocnici sv. Kříže Žižkov v Praze 3 nebo v IKEM.

"SONO vyšetření je bezbolestné, rychlé a pacient se ho nemusí jako zákroku obávat. Obvykle trvá 10 minut," říká MUDr. Radomíra Hnutová.

Podle specialistky ze SONO pracoviště v Nemocnici sv. Kříže Žižkov v Praze 3 by si pacient měl u praktického či interního lékaře nechat vystavit doporučenku. 

"Určitě doporučuji absolvovat SONO vyšetření, a to pravidelně. Pacient před samotným vyšetřením by neměl jíst, měl by být na lačno. Obvykle se provádí v dopoledních hodinách," vysvětluje MUDr. Radomíra Hnutová.

Před SONO vyšetřením je vhodné navštívit interní ambulanci.

Objednat se lze i v Ambulantním centru Nemocnice sv. Kříže Žižkov.

Na SONO je možné se objednat prostřednictvím online formuláře. Či napsat na recepce@nskz.cz nebo v provozní době zavolat do příslušné ambulance či na recepci, telefon: 221012271, 221012272.
Publikováno: 6. 4. 2023