Novinky

Ambulantní centrum, lůžková oddělení, RTG a SONO, lékarna.
Nejen pro Prahu 3.

Nemocnice sv. Kříže Žižkov letos dokončí tříletou proměnu v moderní nemocnici v Praze 3

Na pražském Žižkově stojí budova nemocnice sto let. Původně byla interní nemocnicí a za poslední tři roky prochází kompletní proměnou. 

Nemocnice sv. Kříže Žižkov je v současnosti koncipována zejména pro Prahu 3 s přesahem na Žižkov a Vinohrady. V rámci širšího centra Prahy je vyhledávaným zařízením pro léčbu pacientů, kteří po akutních stavech nemohou zamířit do domácí péče. 

"Centrální poloha a dostupnost nemocnice dává možnost udržet úzký kontakt mezi pacientem a rodinou, rodinná atmosféra nemocnice je také nemalá přidaná hodnota," říká ředitel nemocnice Tomáš Krajník.

"Důležité je i vnímání i obyvatel Prahy 3. Pro ně a rodiny pacientů chceme budovu otevřít třeba pořádáním koncertů či výstav, abychom propojili pacienty a obyvatele. Nechceme být uzavřeným zařízením v Kubelíkově ulici," říká Tomáš Krajník. 

"Letošní rok by měl všechny cíle naplnit. V rámci lůžkových oddělení otevřeme na jaře novou tělocvičnu pro rehabilitace. A i kvůli požadavku větší bezbariérovosti bude vytvořen nový vstup v čele budovy," dodává Tomáš Krajník. 

Kromě přestavby se vedení nemocnice zaměřilo na rozšíření zdravotních služeb, které má dva pilíře: lůžková oddělení specializovaná pro následnou péči s důrazem na rehabilitace a ambulance specialistů.

"V rámci oslav 100 let budovy Nemocnice sv. Kříže Žižkov a tříleté kompletní proměny v moderní zdravotnické zařízení v Praze 3 připravujeme zajímavé kampaně, které mají veřejnosti představit velké změny, které tým pod vedením ředitele Tomáše Krajníka od roku 2019 do současnosti uskutečnil," říká PR manažer a tiskový mluvčí nemocnice Radek Pešout. 

Církevní nemocnice s historii do roku 1923

Kongregace Milosrdných sester sv. Kříže, která je vlastníkem budovy i provozovatelem zdravotní péče, v rámci církevních restitucí získala budovu v roce 2019 ve velmi špatném technickém stavu.

Technologie byly po době životnosti, většina budovy si žádala zásadní investice a opravy podle současných standardů. Kromě přestavby se vedení nemocnice zaměřilo na vybavení a diagnostiku.

Od roku 2020  se postupně historická budova, která byla stavěna jako svobodárna a ubytovna pro ženy iniciátorkou Marií Záhořovou-Němcovou, změnila v moderní nemocnici a přizpůsobila se současným trendům ve zdravotnictví. Historické prvky budovy se podařilo zachovat a některé i navrátit do původní podoby. 

Kongregace sester sv. Kříže budovu současné nemocnice převzala v roce 1936, kdy řád sester budovu koupil. Následně přišla válka a znárodnění. V 50. letech 20. století vznikla interní nemocnice.
Publikováno: 30. 1. 2023