Tiskové zprávy

Ambulantní centrum, lůžková oddělení, RTG a SONO, lékarna.
Nejen pro Prahu 3.

Energetická náročnost provozu Nemocnice sv. Kříže Žižkov v Praze 3

Tisková zpráva, 17.8.2022

Na základě aktuální debaty o energetické náročnosti budov a provozů ve zdravotnictví nabízíme pohled vedení Nemocnice sv. Kříže Žižkov v Praze 3. 

Komentář ředitele nemocnice Mgr. Tomáše Krajníka: 

Jen pro představu, jak zatěžuje provoz Nemocnice sv. Kříže Žižkov v Praze 3 současná situace. V současné době se energie zdražily 3x, má to vliv nejen na vytápění, ale také vaření a další provozy.

Energeticky nejnáročnější jsou nejvíce topení a ohřev vody spolu s vařením, také klimatizování některých prostor.

V současné době se snažíme dokončit revitalizaci budovy, kdy její součástí byla výměna oken a další stavební úpravy, zaměřené na energetické úspory. Bohužel většina dotačních titulů je i nadále v této oblasti zaměřená na zdravotnická zařízení krajská a přímo řízená státem.

Budeme také implementovat regulaci vytápění. Bohužel nemáme moc prostor jak šetřit, vše je poměrně jasně dáno vyhláškou a ani by nebylo etické nějak snižovat komfort pacientů.

Plánovali jsme také revitalizaci dvoru nemocnice a přesunutí hlavního vstupu, aby byl bezbariérový, výměnu výtahu. Tady asi budeme nuceni počkat, až se najde řešení astronomicky rostoucích nákladů. Nejsou to jenom energie, prakticky všeho, také tlak na růst mezd je enormní.

Snažíme se nejprve zefektivnit naše činnosti a tím redukovat náklady - například systém skladování a nákupu zdravotního materiálu, léků a potravin. Snižujeme náklady na energie výměnou spotřebičů, regulací a řízením tepla přes equitermní křivky. Montujeme tepelná čerpadla a klimatizace, která mají nižší provozní náklady.

Snažíme se také zapojit do nových programů zdravotních pojišťoven, abychom zvýšili část příjmovou. Usilujeme o narovnání plateb například za podhodnocenou dlouhodobou intenzivní péčí, která extrémně kontrastuje s 5x vyšší úhradou za následnou intenzivní péči, které při podobných nákladech generuje zásadně vyšší výnos. 

Kontakt pro média:
tiskový mluvčí a PR manažer: Ing. Radek Pešout
email: pr@nskz.cz
mobil: 603 929 52
Publikováno: 17. 8. 2022