Novinky

Ambulantní centrum, lůžková oddělení, RTG a SONO, lékarna.
Nejen pro Prahu 3.

David Matásek zve k preventivnímu vyšetření plic v Nemocnici sv. Kříže Žižkov

Církevní Nemocnice sv. Kříže Žižkov letos slaví 100 let a při té příležitosti nachystala velkou osvětovou kampaň pro preventivní vyšetření plic, srdce i trávicího ústrojí. Do kampaně se zapojil i David Matásek, kterému je nemocniční prostředí známé už z filmového plátna z 80. let. Poslední roky je na obrazovce vnímán jako drsňák, který kouří cigarety. Ovšem to neplatí o samotném herci. 

"Pro mě bylo zajímavé spirometrické vyšetření, které mi paní doktorka vysvětlovala přímo u přístroje, který je základní diagnostickou metodou určující, jak jste na to s plícemi," říká David Matásek.

Onemocněním plic ročně jen v Česku onemocní desítky tisíc lidí. A mnozí o tom dlouho nevědí. Mnohá onemocnění se neprojeví bolestí. Ta přichází i po mnoha letech. A to může být už pozdě.

Lidé ve středním a starším věku by měli zahrnout preventivní prohlídku u plicního lékaře do svého života. Avšak potíže mohou mít i lidé v mladším věku. Jako astma. A rizikovými pacienty jsou zejména kuřáci.

Málo známé, ale závažné plicní onemocnění je chronická obstrukční plicní nemoc. Je to léčitelná nemoc. Bohužel velká část pacientů přichází s touto nemocí pozdě a část plíce je zničená. U každého pacienta, kterého v plicních ambulancích odhalí, plicní lékaři zahájí účinnou inhalační léčbu.

Probíhá i program na časný záchyt rakoviny plic. Týká se lidí, kteří jsou rakovinou plic nejvíce ohroženi - kuřáci.

Preventivní prohlídka začíná v ambulantním centru u specialisty.  Na Žižkově, v Praze 3. To je Nemocnice sv. Kříže Žižkov.
Objednejte se na vyšetření v plicní ambulanci zde. 

Související články: 

Co je spirometrie? 
Příznaky plicních chorob a diagnózy
Rakovina plic postupuje plíživě, z počátku nebolí
Chronická obstrukční plicní nemoc
Publikováno: 23. 2. 2023