Novinky

Ambulantní centrum, lůžková oddělení, RTG a SONO, lékarna.
Nejen pro Prahu 3.

Následná a rehabilitační péče v Nemocnici sv. Kříže Žižkov prochází proměnou

Moderní zařízení s kvalitní zdravotní, rehabilitační, ošetřovatelskou péčí a dalšími službami.

To vzniká v historické budově Nemocnice sv. Kříže Žižkov v Kubelíkově ulici 16 v Praze 3.

Cílem je být vyhledávaným zařízením pro pacienty vyžadující následnou zdravotní péči, které umožní v širším centru Prahy návštěvu rodinných příslušníků bez nutnosti jezdit na velké vzdálenosti například za hlavní město.

"V centrální části Prahy je stále větší nedostatek lůžek následné a rehabilitační péče a to nutí pacienty přesouvat se mimo Prahu, kde je bohužel problém s dopravní dostupností pro příbuzné pacientů a klesá frekvence sociálních kontaktů. Proto považuji možnost dojet k nemocnici MHD za velkou výhodu. Jako církevní nemocnice s rodinnou atmosférou nabízíme alternativu k velkým fakultním nemocnicím, často s nimi i na umísťování pacientů do následné péče úzce spolupracujeme," říká ředitel Nemocnice sv. Kříže Žižkov Tomáš Krajník.

Nemocnice disponuje 75 lůžky v několika typech pokojů. K dispozici jsou i nadstandardní pokoje.

Pro koho je léčba určena

Léčba v Nemocnici sv. Kříže je určena zejména pro pacienty po úrazech, operacích, cévních mozkových příhodách, pacienty dementní, se stavy zmatenosti, imobilní, inkontinentní, s nutností výživy enterální sondou, i pacienty v terminálním stádiu onemocnění.

Doporučení k pobytu v léčebně musí být stvrzeno ošetřujícím lékařem v nemocnici po proběhlé hospitalizaci, nebo praktickým lékařem, u kterého je pacient zaregistrován. Stačí se na personál nemocnice obrátit, s vyřízením žádosti pomůže.

"Oddělení lůžek následné péče poskytuje léčebnou, komplexní ošetřovatelskou, rehabilitační a psychosociální péči pacientům, kteří vyžadují delší pobyt ve zdravotnickém zařízení po odléčení na akutním lůžku. Potřebujete pomoc s péčí, jsme připraveni vám být nápomocni a rádi s vámi situaci zkonzultujeme. Pomáháme i se sociálním poradenstvím a také s následným návratem pacientů do jejich běžného prostředí," říká Jitka Stránská. Kontakt pro příjem pacientů: 221 012 267.

Rehabilitace a ošetřovatelství

V Nemocnici sv. Kříže Žižkov posilujeme rehabilitace a nácvik denních činností pacientů tak, aby se mohli co možná nejdříve vracet k běžným činnostem a do svého domácího prostředí.

Věnujeme se aktivnímu ošetřovatelství, zaměřenému nejen na fyzickou stránku člověka, ale i na jeho kognitivní funkce a plnění duchovních potřeb. Jsme nemocnicí provozovanou katolickou církví, mezi ošetřovatelským personálem máme i řádové sestry. Nemocnice má vlastní kapli.

Laboratoře a ambulance

V Nemocnici sv. Kříže Žižkov je dostupnost laboratoří, radiodiagnostiky, konziliárních služeb: chirurgie, interna, plicní lékařství, gastroenterologie, kardiologie apod. Léčebná, ošetřovatelská péče, fyzioterapie, ergoterapie, nutriční terapie a další návazná péče je poskytována se zaměřením na spolupráci s rodinami nemocných.

Péči o pacienty zajišťují přes den tři lékaři a jeden v noci ve službě. Jsme napojeni na ambulance v prvním patře a přes ně a další lékaře máme konziliární služby. Díky chirurgické ambulanci je zajištěno nejen spektrum diagnostické, ale i všechny základní lékařské obory.

V nemocnici byl zvýšen počet personálu o rehabilitační pracovníky a ergoterapeuty.

Moderní vybavení pokojů

Následná péče disponuje vždy 6 dvoulůžkovými pokoji, s novými postelemi vyššího standardu, bohatá možnost polohování a jsou z ABS plastu pro lepší hygienu a údržbu. Na každém patře je 6 dvoulůžkových pokojů. Jsou i pokoje se sprchou a WC. Dále 4 pokoje se čtyřmi lůžky a 4 pokoje se třemi lůžky.

V rámci rekonstrukce je každé patro doplněno o místnost pro rehabilitaci a ergoterapii.

K dispozici je kuchyňka a také jídelna, kde většina pacientů jí.

Patra jsou doplněna o kardio křesla, kde je možné odpočívat nebo sledovat televizi a současně například dostávat infuzní terapii.

Vlastní kuchyně i venkovní terasa

Nemocnice sv. Kříže Žižkov disponuje vlastní kuchyní. To zajišťuje vždy kvalitní a čerstvou stravu, čtyřikrát týdně vaříme teplé večeře. Všechno jídlo je čerstvě připravováno, nepoužíváme polotovary.

Na střeše budovy nemocnice je 400 m2 terasa, která umožňuje pacientům za příznivého počasí na ní trávit čas. Od jara 2021 nemocnice plánuje na terase podávat obědy mobilním pacientům, aby si mohli užít pobyt venku a jedinečný výhled na Prahu.

Duchovní péče

Přízemí budovy nemocnice má novou kapli, kde probíhají bohoslužby. Nemocnice sv. Kříže Žižkov nabízí jako jedna z mála zdravotnických zařízení i duchovní péči. V nemocnici pracuje i několik řádových sester.

Související:
Následná, doléčovací a rehabilitační péče
Následná a rehabilitační péče Praha
Publikováno: 20. 4. 2021

Fotogalerie